Конфлікт – мистецтво взаємодії

05 березня 2020 року, на базі Вищого професійного училища №19 м. Дрогобича, за ініціативи методиста НМЦ ПТО у Львівській області Галини Дмитришин, практичним психологом Юлією Грицай та соціальним педагогом Мартою Сов’як було проведено семінар на тему «Конфлікт – мистецтво взаємодії». Модератором заходу була заступниця директора з НВР Ольга Мицак. У роботі семінару також взяли участь: директор – Володимир Маринкевич, заступниця директора з НМР – Лідія Міськович, заступниця директора з НР – Ольга Хомишак, старший майстер – Тетяна Мацьків, інспектор ювенальної превенції – Віталія Мроць, голова Української спілки супервізії та коучингу – Вікторія Слюсаренко, український тренер Фонду Горста Рогуша – Леся Доскуч, бібліотекар освітнього закладу – Надія Головко, майстер виробничого навчання – Уляна Борачок.

Метою семінару було усвідомити конфлікт як природний стан процесу спільної діяльності, зрозуміти причини конфліктів; навчитись об‘єктивно оцінювати свої дії та вчинки опонентів; засвоїти конструктивні стратегії вирішення конфліктів і механізми їх застосування.

Розпочав семінар директор ВПУ №19 м. Дрогобича, Володимир Мар’янович, привітавши усіх присутніх на заході та зауважив, що конфлікти, на жаль, займають значне місце у нашому житті, а тому і дорослим, і учням потрібно вміти конструктивно їх вирішувати.

Практичний психолог, Грицай Юлія, та соціальний педагог, Сов’як Марта, провели заняття з елементами тренінгу для учнів «Конфлікт як природний стан процесу спільної діяльності. Причини та шляхи подолання конфліктів». Заняття складалося з теоретичного матеріалу та практичної частини – ситуативних вправ: «Знайомство», «Очікування», вправа-розминка «Асоціації», вправа «Перетворення свинцю в золото», «Ситуації», «Яблучко і черв’ячок», «Рюкзак, м’ясорубка, корзина». Присутнім сподобався веселий та повчальний короткометражний мультфільм на тему конфлікту. Неочікуваним та цікавим виявився відеоролик, у якому працівники та учні ВПУ №19 м. Дрогобича розповідали про те, як часто зустрічаються та як долають конфлікти у своєму житті.

Інспектор ювенальної превенції Віталія Мроць розповіла про конфлікт у правовому полі. За словами п. Віталії, для конструктивного вирішення конфлікту не варто переходити на особистості, натомість потрібно уникати загрозливих та зверхніх жестів, контролювати емоційні сплески та шукати переконливі аргументи. Дуже важливо не перейти тонку межу між невдалим жартом та правопорушенням.

Керівник гуртка декоративно-прикладного мистецтва Іваночко Руслана виступила із захоплюючою доповіддю з елементами-майстер-класу «Колір, композиція та розміщення малюнку у відображенні характеру людини. Історичний аспект». Викладач розповіла про те, як кожен із кольорів характеризує особистість; як розміщення малюнку на папері може розкрити наші таємниці та що розповість про нас несвідомий малюнок при розмові по телефону.
Бібліотекар училища Головко Надія здійснила огляд сучасної літератури щодо подолання конфлікту. Учасники заходу дізналися про те, що в останні роки з’явилася значна кількість публікацій, присвячених проблемам спілкування та етики. Доповідач навела приклади та коротко описала зміст сучасних іноземних книг на цю актуальну тематику, а також порадила черпати знання з художньої літератури на прикладі відомих творів українських класиків.

Досвідом практичного подолання конфліктних ситуацій в учнівському середовищі поділилася майстер виробничого навчання перукарського профілю Борачок Уляна. Вона розповіла про один із конфліктів, який вдалося вирішити за допомогою перукарського мистецтва. «На практиці ми можемо зустрітись із таким випадком, який не має відточеного алгоритму дії, і нам доводиться вмикати всю свою педагогічну майстерність для того, щоб вміло і мудро вирішити ситуацію», – резюмувала майстер.
Заступник директора з НВР Мицак О.Я. у своєму виступі наголосила на важливості вчасно помітити сигнали конфлікту, вміти попередити його, а також розповіла про актуальність цієї теми у роботі соціально-психологічної служби освітнього закладу.
На завершення заходу до слова були запрошені гості, які обговорили тематику семінару та поділилися враженнями від побаченого.
Усі учасники були нагороджені сертифікатами.